Nyirokmasszázs terápia


Nyirokmasszázs

A nyirokdrenázs/nyirokmasszázs nem egyenlő a hagyományos masszázsokkal, technikája, célja és elve azoktól teljesen különbözik. A nyirokdrenázst Dr. Emil Vodder dán orvos, masszázsterapeuta és felesége fejlesztette ki, 1930-as években. Enyhe gyengéd csavaró, pumpáló, gördülő fogások a nyirokelvezetést segítik elő. Minden fogás nyomó és lazító fázisból áll.

A vérkeringést, a sejtek táplálék ellátását szívünk működése biztosítja. Immunrendszerünkről és a méreganyagok elszállításáról, a nyirokrendszerünk gondoskodik. A nyirokmasszázs célja, hogy a nyirokcsomók és a nyirokutak serkentésével, karbantartásával oly mértékig támogassuk a szervezetet, hogy képes legyen önállóan megbirkózni a nyirokkeringéssel, a szervezet méregtelenítésével, az immunrendszer megfelelő működtetésével.

Elégtelen izommozgás esetén a nyirok lelassul, vizenyőgyülem – ödéma alakul ki, és a szervezetet támadó baktériumok, gombák, vírusok, szaporodni kezdenek. A nyirokfolyadék átlagos áramlási sebessége percenként 3 cm. A nyirokmasszázs/ nyirokdrenázs segítségével a nyirok áramlási sebessége jelentősen megnövelhető, vákuummal akár 50-szeresére is, aminek hatására fokozódik a méreganyagok eltávolítása.

A nyirokmasszázs végezhető kézzel és géppel is.

A budaörsi szalonunkban orvosi Dr. Life hullámmasszázs készülék áll vendégeink rendelkezésére.

Mivel a felhasználási területei a salaktalanítás, nyirokmasszázs, keringésjavítás, rehabilitáció, cellulit csökkentés, zsírbontó kezelések hatékonyságának fokozása, így mind az ödémával küzdő betegek, mind az LPG készülékkel végezett alakformálásra és cellulitkezelésre érkező vendégek elégedetten használják.

A nyirokmasszázs elemei eltérőek a tradiconális masszázs alkalmával használt fogásrendszer(ek)től. Minden eleme nyomó és lazító fázisból áll. A kötőszövetet és a bőrt masszírozzuk. A mozdulatok a nyirokkeringés irányában történnek, mely során a nyirokcsomók vibrációs mozdulatokkal aktiválásra kerülnek. A nyirokcsomók és nyirokvezetékek kezelésekor csak nagyon kis nyomást alkalmazunk, mert a terápia szempontjából fontos nyirokerek a bőrfelszínhez közel helyezkednek el. Fájdalmat nem lehet érezni, a vérkeringés láthatóan nem élénkül meg, a bőr formája nem változik. A nyirokmasszázs lassú, ritmikus gyengéd körkörös mozdulatsorokból áll.

Mindig fontos, de a masszázs előtti napokban különösen fontos napi 2 – 3 liter folyadékot meginni, hogy a szervezet könnyebben ki tudja választani a felhalmozódott salakanyagokat, nyákokat.

A nyirokmasszázs más néven lymphodrenázs mindig több területet érint, ezért a kezelési idő relatíve hosszú, akár 90 percet is meghaladhatja.

A 60 perces nyirokmasszázs háton fekve történik, először a centrális menettel indítva majd lefelé haladva, mellkas, has, karok, végül pedig a láb kezelése zajlik.

A 90 perces kezelésnél megfordul a beteg és a háti oldalán is elvezetjük a nyirkot.

Fontos kiegészítő kezelés lehet a talpmasszázs, ahol a talpon található reflexzónák stimulálásával tudjuk a szervezet működését aktivizálni.

A nyirokkeringés jobb működéséhez nem elég a nyirokmasszázs. Életmódváltásra is szükség van. Rendszeres testmozgással (más mozgás legyen, mint az otthoni vagy munkával kapcsolatos napi rutin),  friss levegőn végzett sétával, egyenes testtartással, megfelelő lábbeli használatával, bőséges folyadékfogyasztással (min. 2 liter víz/gyógytea/frissen centrifugált zöldség vagy gyümölcslé), egészséges táplálkozással, kevés tartósítószerrel, minél több nyers zöldséggel, alkalmanként lé vagy gyümölcsnap beiktatásával, szaunázással, fürdőzéssel, illóolajokkal, aromaterápiával, száraz testledörzsöléssel, talpmasszázzsal segíthetjük a kezelés eredményességét, az egészségünk javulását.

A nyirokmasszázs kezelésről:

Megkülönböztetünk nyirokdrenázst és nyirokmasszázst.

A kézi nyirokdrenázs kezelést csakis nyirokterapeuta végezheti, akinek minden esetben vagy gyógymasszőr, vagy gyógytornász előképzettsége is van. A Bambus Fizio-Med-ben csak ilyen képzettséggel rendelkező szakemberek dolgoznak. A nyirokdrenázs része a tananyagnak, mégsem végezzük. Komoly ödéma esetén orvosi még súlyosabb esetben kórházi háttérre lehet szükség, melyet mi nem tudunk biztosítani, tehát amennyiben az orvos kézi nyirokdrenázs kezelést ír elő 4-5 egymást követő napon, azt nem tudjuk vállalni. Kezelőinkben nem állnak rendelkezésre a kompressziós bandázs eszközei (kompressziós harisnya, kompressziós pólya stb.) sem.

Enyhébb ödémakezelést, esztétikai kezelést vagy közérzetjavító nyirokmasszázst vállalunk. (Az igazi közérzetjavító nyirokmasszázs napjainkban sajnos, nem annyira elterjedt, mint amennyire hatékony. Helyette inkább nyirokmasszázsként hirdetnek különböző méregtelenítő és fogyasztó kezeléseket, masszázsokat.)

A nyirokmasszázs sohasem fájhat, a kezelés alatt és után is kellemes érzetet kell keltenie.

Ha intenzív hányinger vagy hidegrázás jelentkezne, szóljon a gyógymasszőrnek. Abbahagyjuk a kezelést és bőséges vízfogyasztás mellett megvárjuk a tünetek elmúlását. Szükség esetén orvost hívunk.

Akinek alacsony a vérnyomása, annál a nyirokmasszázs után enyhe szédülés jelentkezhet. Megkérjük, hogy nyújtsa ki a karjait, szorítsa többször ökölbe a kezét, és nyitott ablaknál lélegezzen jó mélyeket. Egy pohár víz elfogyasztása után pár percet eltölt fekvő helyzetben, felpolcolt lábbal.

Nem ritka, hogy a vendég elalszik kezelés közben. A nyirokmasszázs ritmikus, gyengéd mozdulatai kellemesen ellazítják a testet. Ez a masszázs vegetatív idegrendszerre kifejtett, harmonizáló, nyugtató hatásának köszönhető. Időpontfoglaláskor gondoljon arra, hogy legyen egy kis ideje a nyirokmasszázs után pihenésre.

A nyirokmasszázs javallatai, indikációi:

  • prevenciós céllal a folyadékegyensúly megtartása érdekében
  • minden pangásos állapotban (ödéma, vérömleny)
  • fogyókúrázóknak a rugalmasság megtartása érdekében
  • könnyzacskó keletkezése esetén
  • terhességi lábödéma, bőrelváltozás, terhességi csíkok esetében
  • minden olyan bőrelváltozás, ahol fehérje-túltengés áll fenn, allergia, krónikus ekcéma, égések, krónikus megfázás, hajhullás.

A nyirokmasszázs ellenjavallatai, kontraindikációi:

  • legyengült, lázas állapot
  • heveny gyulladásos állapotok
  • friss trombózis, embóliaveszély miatt
  • asztma
  • alacsony vérnyomásnál óvatosan
  • pajzsmirigy túlműködés
  • fertőző megbetegedések esetében

Ismert betegség esetén érdemes a háziorvossal konzultálni időpontfoglalás előtt.

 

Nyirokmasszázs vagy cellulitmasszázs?

Az tény, hogy a cellulit hátterében, a nyirokrendszer elégtelen működése áll.

Bár a cellulitmasszázs tartalmaz nyirokmasszázs fogásokat, ez a két fogalom mégsem összekeverendő.

A nyirokmasszázs és a cellulitmasszázs is akkor tud rendkívül hatékonyan működni, ha az életvitelünket is hajlandóak vagyunk megváltoztatni, a személyre szabott szabályokat következetesen betartani.

A fő különbségek:

A nyirokmasszázs egészségügyi, a cellulitmasszázs szépészeti kezelés.

A nyirokmasszázs célja a szövetnedvek nyirokcsomók felé történő átirányításával serkenteni a nyirokrendszert fájdalommentesen. A cellulitmasszázs célja a vérkeringés fokozása és intenzív fogásokkal a narancsbőr csökkentése, ami fájdalommal is jár, főleg az első pár alkalommal. Tehát a nyirokmasszázs ödémát, a cellulitmasszázs narancsbőrt kezel, alakformáló hatású.

A nyirokmasszázs lassú, gyengéd, fogásai lágyak, speciális fogástechnikára épülnek, mely meghatározott irányba és sorrendben egymás után következő ritmikus köröző és pumpáló fogások sorozatából áll. Gyógyhatású masszázs, ami önmagában és kiegészítő masszázsként is kiválóan működik, hiszen egy kellemes stresszoldó kezelés, valamint a cellulitmasszázsnál is kiválóan tud működni, ugyanis a nyirkot remekül el tudja szállítani, ezzel is segítve a narancsbőr lebomlását. A cellulitmasszázs, mint minden alakformáló és fogyasztó masszázs rendkívül intenzív – egyesek szerint radikális -, speciális masszázsfogásokkal dolgozik.  A svédmasszázs fogásai közül a simító és dörzsölő fogások mellett az erősebb ingerfogások, kiemelt gyúrások jellemzőek. Ezen fogások miatt semmiképpen sem sorolhatóak a kellemes masszázs kategóriájába.

A cellulitmasszázs csak bizonyos testrészeken alkalmazható, ahol a narancsbőr kialakult (leginkább a comb), mert nagyon intenzív és nem tesz jót mondjuk a belső szerveknek. A nyirokmasszázs a teljes testen alkalmazható, attól függően, hogy hol van a vizesedés.

close-link
close-link